Celulitida nebo celulita?

Stále používáme výraz celulitida. Toto označení vzniklo na začátku minulého století ve Francii. Je však chybné, neboť vyjadřuje zánět buněk. Pomerančová kůže ale není zánětlivá. Dnes se užívá kosmetický název celulita. Zůstaňme však u rozšířeného a vžitého názvu celulitida.

Proč celulitida trápí především ženy?

U mužů se celulitida téměř nevyskytuje. Vyplývá to jednak z rozdílného anatomického uspořádání tukových buněk v podkoží, jednak z minimální hladiny ženských hormonů estrogenů v mužském organismu. Ženy mají proti mužům dvojnásobek tukových buněk, které jsou v podkoží uloženy jako stojící kuželky. Kolagenní a elastická vlákna jsou mezi nimy  vedena svisle a jsou rovnoběžná. Kůže žen je pružnější a roztažitelnější, co má význam v těhotenství. V důsledku rozložení vazivových vláken se naplňují tukové lalůčky u žen nepravidelně. Tvoří se velké či menší shluky na typických částech ženského těla, které vnímáme pohledem nebo hmatem jako hrbolky.

U mužů jsou podkožní vazivová vlákna vedena vodorovně a mohou se křížit. Tím je zamezeno nepravidelnému naplňování tukových buněk a jejich prostupování vazivem k povrchu kůže.

U mužů se vyskytuje celulitida v oblasti břicha, beder a hýždí. Bývá způsobena těsným prádlem, nošením těsného opasku a zejména obsahem hormonů v některých potravinách.

Vznik a stupně celulitidy

Významný vliv na vznik celulitidy mají ženské pohlavní hormony estrogeny, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva. Proto se celulitida začíná manifestovat již v období puberty, kdy se náhle zvyšuje hladina estrogenů. Dívky dospívají a přibývají na hmotnosti. Shluky tukových buněk v podkoží tlačí na pojivovou tkáň a utlačují okolní krevní a lymfatické cévy, ty se deformují, čímž se zpomalí místní cirkulace a přísun živin. Ztíží se odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina a odpadní látky. Nahromaděná tekutina zvyšuje tlak na cévky, které pracují ještě hůře, a sníží se přísun kyslíku. Tuky jsou proto nedostatečně odbourávány. Ložiska zbytňují a jsou doslova uvězněna v síti tuhého vaziva. Vzniklé útvary na sebe ve větší míře vážou vodu. Na povrchu kůže se projeví nevzhledné hrbolky.

Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií. Neprojevuje se jen u žen s nadváhou, ale i u velmi mladých a štíhlých žen.

Příčiny vzniku celulitidy

Dědičnost nebo předpoklad

Za jeden z hlavních faktorů vzniku celulitidy bývá uváděna dědičnost. Nedědí se však pomerančová kůže, ale typ postavy. To znamená rozložení tuku a oslabení vaziva, což přispívá ke vzniku celulitidy.

Nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání

Lymfatické cévy potřebují ke své aktivní činnosti stimulaci tzv. svalovou pumpou, pohybem svalů. Při nedostatku pohybu nepracují dostatečně a opět se hromadí tekutina v podkoží. Utlačuje okolní krevní cévy a podkoží je nedostatečně  prokrvováno. Tuky v podkoží se nespalují, ale ukládají ve zvýšené míře.

Nadváha a její kolísání

Při nadváze má tělo k dispozici dostatečnou zásobu tuků, které se ukládají v podkoží. Neznamená to ale, že každá obézní žena má celulitidu. Tukové buňky se nerovnoměrně naplňují, ale i vyprazdňují, vznikají hrbolky a prohlubně na povrchu kůže.

Poruchy trávení

Špatné držení těla a hrbení se způsobuje ochablost svalstva bránice. Ochablá bránice nepodporuje dostatečně pohyb střeva, vzniká nadýmání a zácpa. Toxické látky nejsou odváděny z organismu v potřebné míře.

Hormonální změny

Zvýšené zadržování tekutin v podkoží způsobuje změna hormonálních hladin například v pubertě a těhotenství.

Nesprávná strava

Pokud naše strava neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny, ochuzujeme se o přirozené antioxidační látky, které chrání stěnu cév. Důležitá je vyvážená strava a dobré stravovací návyky.

Nedostatek tekutin

Dostatečný přívod tekutin, minimálně 3 litry denně, je nutný k zajištění metabolických funkcí. Nejvhodnější jsou neperlivé vody s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje (z březového listí, zelené čaje nebo čaje k pročištění krve). Alkohol a nadměrné pití kávy patří mezi faktory vzniku celulitidy.

Dlouhé stání na místě

Pokud musíte dlouho stát, krev se městná v žilách na nohou. Zvýšený tlak způsobí vyšší propustnost žil pro tekutiny. Ty se shromažďují v podkoží a způsobují otoky.

Vysoké podpadky

Vysoké podpadky způsobují zkrácení lýtkového svalu. Pak se nemůže uplatnit svalová pumpa.

Zaškrcující spodní prádlo

Těsné spodní prádlo zamezuje dostatečné krevní cirkulaci a lymfatické drenáži.

Dlouhé lety

Dlouhé lety nad 10 hodin a více zvyšují riziko městnání krve v dolních končetinách. Dochází k otokům nohou a nedostatečné mízní drenáži.

Hormonální přípravky

Estrogeny zvyšují zadržování vody v podkoží.

Těhotenství

Hormonální změny, zvýšení hmotnosti a otoky končetin napomáhají vzniku celulitidy.

Nikotin

Nikotin poškozuje cévní stěny. Zhoršuje přísun kyslíku do tkání a přispívá tak ke tvorbě celulitidy vlivem zpomalení látkové výměny.

Zhoršující se životní prostředí

Zvyšuje se výskyt a negativní vliv volných radikálů, které poškozují buňky.

Stres

Vlivem stresu nedochází k dostatečnému prokrvení a okysličení tkání.

Křečové žíly a metličky (tzv. mikrovarixy, varixy)

Projevy celulitidy jsou nezřídka předzvěstí zdravotních problémů. Zvyšující se tlak zbytnělých tukových ložisek poškozuje cévní stěny drobných žilek a tepének, které mohou praskat. V podkoží se objevují tzv. metličky viditelné na povrchu kůže. Porucha stavby žilních stěn vede ke vzniku varixů, které jsou důsledkem chronické žilní nedostatečnosti. Toto onemocnění se projevuje jako jedno z obecně nejčastějších onemocnění. Člověk postižený touto chorobou má řadu různých příznaků.

Nejtypičtější projevy celulitidy

  • bolest dolních končetin, zvláště v oblasti lýtek
  • otékání kolem kotníků
  • pocity těžkých nohou (typické večer na jaře a v létě)
  • noční křeče.

Jak celulitidu rozpoznáte?

Zkuste štípací test. Prsty obou rukou stlačte kůži na přední straně stehna.

Podle rozložení tuku se konstituce ženského těla označuje

  • gynoidní – štíhlý pas a široké boky ve tvaru hrušky
  • androidní – korpulentnější horní polovina těla ve tvaru jablka

Pro celulitidu je typické, že prsty na nohou, nárty, prsty a hřbety rukou zůstávají štíhlé. U obezity jsou silné i prsty na rukou a nohou. Celulitida se nejčastěji objevuje na zadní straně stehen. Často na hýždích, přední straně stehen a pažích.

Kůže postižená celulitidou může být chladnější. Postižená místa se mohou zobrazit metodou zvanou termografie, která pracuje na principu rozdílů teploty oběhu těchto míst.

Odborná označení podle lokalizace jsou: jezdecké kalhoty, morčecí tvářičky, rajtky.

Stupně celulitidy

1. stupeň

Lehká, patrná pouze při štípacím testu. Lze ji považovat za kosmetikou záležitost. Viditelné lipomatózy na bocích.

2.  stupeň

Celulitida je viditelná vestoje, při sezení, při zaťatém svalstvu nebo při ostrém světle. Vleže nerovnost mizí.

3. stupeň

Hrbolky a důlky na kůži jsou výrazné vleže i vestoje. Kůže je chladná a bolestivá. Může začít proces fibrotizace vaziva (vazivová vlákna tuhnou a ztlušťují se). Je třeba zabránit dalšímu poškození!

4. stupeň

Kůže je zbytnělá, tuhá a napjatá, s výraznými nerovnostmi, chladná na povrchu. V tomto stadiu dochází k degeneraci vaziva a výrazné bolestivosti. Tento stupeň provázejí závažné zdravotní problémy.

Kontaktujte nás

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš Email (vyžadováno)

Předmět zprávy

Vaše zpráva

Před odesláním opište bezpečnostní kód:
captcha