Vážení přátelé,

vítejte na webových stránkách občanského sdružení Arcus onko a lymfo centrum Brno. Občanské sdružení bylo založeno v roce 2002 s cílem poskytovat sociální, prácní a jiné poradenství onkologickým pacientům. Hned na začátku jsme ale zjistili, že mnoho úspěšně vyléčených onkologických pacientů trpí mnoha život strpčujícími následky. Jedním z nich je i tzv. sekundární lymfedém, tj. otok, který vzniká  radikálním chirurgickým zákrokem, radioterapií a jinými léčebnými postupy, jejichž vedlejším projevem je poškození lymfatického systému. A tak jsme se dostali k lymfologii.

Co je lymfologie

Lymfologie je medicínský obor, který se zabývá problematikou mízního (lymfatického) oběhu a zahrnuje poznatky o anatomii a fyziologii mízního systému, diagnostikou patologických změn a jejich léčbu.

Zpočátku jsme se věnovali pouze základní léčbě lymfedému-manuální a přístrojové lymfodrenáži, bandážování.  

Současnost

poskytujeme komplexní léčbu na základě individuálního léčebného plánu. Komplexnost spočívá: v edukaci pacientů formou přednášek o charakteristice onemocnění, samoléčbě, vhodných pohybových aktivitách a výživě; v kurzech cvičení pro pacienty s lymfedémem, kdy pacienti pod vedením cvičitelky trénují správnou dechovou techniku a specializované cviky pro lymfedematiky. Součástí je i nácvik  tzv. nordic walking; nabízíme i služby výživového poradce, který pacientům vysvětlí  zásady správné výživy a v případě zájmu pacienta individuálně vede k osvojení si těchto zásad. Cílem je snížení případné nadváhy u klientů.  Přednášky, cvičení a služba výživového poradce,  samozřejmě můžete navštívit i když nejste pacientem našeho zařízení.

 Čím hlouběji jsme do problematiky pronikali, tak jsme objevovali možnosti uplatnění manuální mízní drenáže, které jsou opravdu široké.  Manuální mízní drenáž pomáhá při lymfatických otocích, žilních otocích, lipedémech, u postoperativních a posttraumatických stavech, akné, erysipelu (růže), u neurologických onemocnění, jako je např. apoplexie, sklerosa multiplex, u spastických a chabých paréz různých neurotických chorob, u syndromů bolesti hlavy, chronické polyartritidě, u Bechtěrovy choroby,  u artrozy ramenního kloubu po ablaci prsu a při rehabilitaci při sportu, při obezitě.

S rozvojem estetické chirurgie stoupá význam ošetření  lymfatického systému před a po provedení  chirurgického výkonu, vzhledem k tomu, že urychluje regeneraci operovaných mist a ústup otoků po zákroku.  

Velký význam má lymfodrenáž  při léčbě celulitidy, která se zpočátku jeví pouze jako kosmetický problém (první a druhý stupeň), ale stupeň číslo tři a čtyři už je závažný medicínský problém.

 Všechny indikace pro léčbu metodami  lymfologie patří do rukou zkušených lymfoterapeutů a pod dohled lékaře lymfologa.

Proto si dovolujeme upozornit:  než se rozhodnete pro kosmetické využití  lymfodrenáže,  kontaktujte odborné lymfologické pracoviště s cílem vyloučit onemocnění lymfatického systému a zamezit poškození svého zdraví neodborným léčebným postupem.  Se svými znalostmi  jsme  Vám  plně k dispozici.

Kontaktujte nás

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš Email (vyžadováno)

Předmět zprávy

Vaše zpráva

Před odesláním opište bezpečnostní kód:
captcha